Choď na obsah Choď na menu
 


SVRBICÁ SNEŽNÁ STOPA napredovala aj v roku 2018

3. 2. 2018

     

     Vysoké teploty a mokrý sneh poznačili II. ročník Svrbickej snežnej stopy, na ktorej sa postupne dňa 27.1.2018 zišlo 74 účastníkov tohto podujatia lyžiarskej turistiky. Účastníci si pochvaľovali zaradenie novej 2,5 km rovinatej trasy s prešľapanou dvojstopou, vybudovanie rekvizít na  štadioniku so štartom a cieľom pri vykrývači ORANGE í slávnostný štart a odznaky, ktoré si popri pamätných listoch odniesli z podujatia na pamiatku a radosť im urobil aj maskot Lojzo, ktorý účastníkov vítal na dopingovej kontrole štamperlíkom.

 

     Pri organizovaní výdatne pomáhali členom  združenia MCCC BUĎ FIT z Piešťan aj spoluorganizátori, predstavitelia obce na čele so starostom Vladimírom Hromádkom, členovia Dobrovoľného hasičského zboru so Svrbíc a ďalší dobrovoľníci.

     Netrpezliví bežkári sa už o 9,30 hodine zišli pod nafukovacou rampou  a slávnostným štartom zahájili II ročník podujatia.          

 

svbicka-stopa-obr.1.jpg

Pred štartom pod rampou (foto: Vierka Dusiková)

    1a-na-starte-pod-rekvizitou.jpg

Na štarte pod rekvizitou (foto: Magdaléna Bultmanová)

 

     Jedenásťročná Lianka Svetlíková potom krúžila s mamou na kratšej trati a vyzdvihla najmä jej rovinatý terén a dobre značenie: ,,Prešla som ju 4 krát a tak som si overila, že by som bez problémov zvládla aj hlavnú 10 km trasu". Dlhšiu trať prebežkoval aj o dva roky starší Samko Kováč, ktorý z nej  bol síce unavený, ale nesmierne šťastný.

 

svrbicka-stopa-obr.2-842-.jpg

Ocenení Lianka a Samko (foto: Monika Kováčová)

 

     Ako prvá prišla do cieľa hlavnej cca 10 km trasy Janka Štefečková-Beňačková z Piešťan, majiteľka snowboardovej školy (www.snowca.sk), ktorá prišla na podujatie aj s manželom a  aj ho materiálne podporili. Bezprostredne po príjazde povedala : ,,Minulý rok som tu nebola, ale počula len samé chvály o akcii a tak som sa na tento ročník tešila. Mám rada všetky podujatia," – dodala, ,,ktoré sa robia pre ľudí, a toto medzi ne bezosporu patrí. Dá sa na ňom zašportovať i stretnúť dobrú partiu ľudí a vždy si z každej z nich niečo pre seba odnesiem."

 

svrbicka-stopa-obr.3--3-.jpg

Janka pred štartom (foto: Vierka Dusiková)

 

     Juraj Kabzan z Bašoviec nám pri čaji prezradil, že ,,trasa bola výborne zvolená a vyznačená, ale ťažká. Som tu po prvýkrát a som veľmi spokojný, len to počasie, neprialo nám. Urobiť takéto dobré podujatie pre lyžiarov v týchto nadmorských výškach je naozaj unikát. Klobúk dolu pred organizátormi, lebo z ničím podobným som sa v okolí nestretol. Keď to bude takto pokračovať a zdravie mi dovolí , prídem zas."

 

svrbicka-stopa-obr.-4m.jpg

S maskotom Lojzom (foto: Monika Kováčová)

 

     Ako úplný začiatočník sa nám 28-ročný Daniel Kováč z Piešťan posťažoval: ,,Mal som pri obstarávaní bežiek problémy a zohnal som si kompletnú vystroj až v požičovni v Novom Meste nad Váhom." Na margo jeho prvého vystúpenia na bežkách povedal, že: "Po štarte to bolo hrozné, šmýkalo ma to z boku nabok a udržať rovnováhu nie a nie, postupne som sa z bežkami zžil a  pri vjazde pod cieľový oblúk 10km trate som sa hrdo cítil bežkárom." Naopak, vysokému Miroslavovi  Koprnovi  ml. z Piešťan sa 10 km trasa málila a keď si prišiel do cieľa pre učastnícky diplom a odznak, tak len stručne poznamenal: ,,Urobil som si dva veľké okruhy a ešte raz aj malú trasu. Tak ma to bavilo." 

 

miro-na-trase-druhykrat.jpg

Miro na 10km trase druhý krát (foto: Lenka Vízdalová)

 

     A tento bežkár skončil predčasne, s odtrhnutou podošvou.

 

svrbicka-stopa-obr.5-845-.jpg

Predčasný koniec - odtrhnutá topánka (foto: Ladislav Beleščák)

 

     Do Kultúrneho domu dorazila po absolvovaní trasy aj veselá kopa troch dievčat, ktoré nám pri pojedaní omasteného chleba z cibuľou, ktorý sa stal už tradíciou, na otázku kto a odkliaľ sú, z úsmevom povedali: ,,volajte nás Tri legrácie z Piešťan" a za nové zážitky považujú ,,adrenalínový zjazd zo Svrbickej plešiny a omnoho lepšie výhľady ako minulý rok. A absolútne super bol štamperlík  na dopingovej kontrole pri maskotovi podujatia - lyžiarovi Lojzovi."

 

svrbicka-stopa-obr.6-846-.jpg

Veselá kopa v cieli (foto: Ladislav Beleščák)

 

     Najstarším účastníkom bol rodák zo Svrbíc Jozef Pavlovič z Nitry, narodený v roku 1945.

 

6.0-clenka-org.vyboru-s-najstarsim-ucastnikom.jpg

Členka org. štábu s najstarším účastníkom (foto: Magdaléna Bultmanová)

 

     Najmladší, taktiež rodák zo Svrbíc, Matúško Dzibel, narodený v roku 2011, ktorý väčšiu časť trasy prešiel spolu s mamou, staršou sestrou a dedkom. Potešila účasť domácich Svrbičanov. Veď prvého ročníku sa zúčastnila iba jedna osoba a teraz ich bolo už 11. Len tak ďalej Svrbičania! Najvzdialenejší účastníci pricestovali  z Bratislavy a boli to Martin Toman a Peter Ertl s partiou 5 členov zo združenia Reštartni sa. (www.restartnisa.sk/svrbicka-snezna-stopa/).   

 

svrbicka-stopa-obr.10--2-.jpg

Dzibelovci s dedkom na trati (foto: Lenka Vízdalová)

 

     Preteky mládeže, i keď boli organizačne pripravené, sme nakoniec pre nízku účasť prihlásených zrušili. Dôvodov bolo viacero, od nevyhovujúceho termínu pre oslovené kluby mladých bežkárov, cez nepriaznivé poveternostné  podmienky a hlavne neúčasť zo strany verejnosti, kde sa ukázalo najväčším problémom zapožičanie si kompletnej bežkárskej výbavy pre mladých v Piešťanoch a blízkom okolí a tak najväčší výber bol až v Nitre (www.sportisimo.sk). Pre budúci rok sú tu prísľuby z Piešťan a tak uvidíme ako sa to vyvinie.

 

7-radost-s-diplomov-a-odznakov-so-starostom.jpg

Radosť s diplomov a odznakov so starostom (foto: Magdaléna Bultmanová)

 

     Záverom treba konštatovať, že organizátori sú z podujatím spokojní. Očakávali sme síce väčšiu účasť, no v tom istom termíne sa uskutočnili tri významné tradičné bežkárske podujatia a to 45.ročník Bielej Stopy i 51. ročník Zimného zrazu Klubu slovenských turistov a Slovensky pohár mládeže v bežeckom lyžovaní a to v oblastiach s výbornými snehovými podmienkami a svoje urobilo aj počasie a zrušenie mimoriadneho autobusu z Piešťan na poslednú chvíľu.

 

p1070792.jpg

Hasiči v rovnošatách svietili (foto: Ladislav Beleščák)

 

     Potvrdil sa ale snehový fenomén, veď v neďalekých Piešťanoch už niekoľko dni nebolo po snehu ani pamiatky a my sme mali na Svrbických kopcoch ešte tri dni pred podujatím ideálne snehové podmienky na obidvoch trasách. Následné oteplenie síce rozmočilo sneh a tak trate boli náročnejšie ale zjazdné a tak sme povďační každému, kto prišiel a popasoval sa so snehom. Našim hlavným mottom je spokojnosť účastníkov a veríme  že sme im pripravili podmienky pre príjemné strávený deň, o čom svedčia aj uverejnené odozvy a ohlasy. 

 

► piestanskydennik.sk - Svrbice kŕmili bežkárov zážitkami aj omasteným chlebom

 

► piestanskydennik.sk - Svrbická snežná stopa aj dopingovou kontrolou a štamperlíkmi

 

     Vytvorili  sme pritom spolu  príjemnú atmosféru okorenenú ukážkami hry na fujaru, ktoré predviedol majster Ján Šulík (www.fujara-sk.sk) a zaučil do tajov hry aj účastníkov podujatia.

 

p1070784.jpg

Fujarista so starostom a predsedom org. štábu (foto: Monika Kováčová)

 

     Ďakujem i touto cestou všetkým dobrovoľníkom, podporovateľom a sponzorom za pomoc a odvedenú prácu a tešíme sa opäť na stretnutie o rok. Organizačný výbor, ktorý odviedol veľmi dobrú prácu v zložení Miroslav Koprna, Vladimír Hromádka, Magdaléna Bultmanová a Ján Janda ml., naplánoval III.ročník na sobotu 19.1.2019, a tak sa tešíme o rok na ďalšie stretnutie s Vami. 

 

 

 

Ladislav Beleščák  

predseda org. štábu

 

 

odznak-2018.png

Účastnícky odznak 2018

 

 

mapa--10-km---2018.jpg

Trasa 10 km

 

 

mapa-2-5-km-2018.jpg

Trasa 2,5 km